newsportale społecznościowe

Facebook zapłaci małą fortunę za wykrycie wycieku danych

Facebook jest ostatnio na cenzurowanym, a sam Zuckerberg składa przed Kongresem wyjaśnienia w sprawie Cambridge Analytica. Ich częścią jest zapowiedź zmian, jakie mają w przyszłości zostać wprowadzone w serwisie. Jedną z nich, jest program Data Abuse Bounty, w którym można liczyć na nagrody w zamian za poinformowanie Facebooka o wycieku danych.

W swojej formie Data Abuse Bounty jest kopią działającego już programu Bug Bounty, w ramach którego można liczyć na nagrodę w zamian za wykrycie luk bezpieczeństwa. Program kierowany jest do osób, które dysponują wiedzą z pierwszej ręki i dowodami na to, dane zostały wykradzione, że Facebook przekazuje je innym podmiotom lub wykorzystuje je w kontekście politycznym.

Podobnie jak w przypadku Bug Bounty, każde zgłoszenie ma być wyceniane indywidualnie, a nagroda ma zależeć od jego wagi. Najniższa z nich to 500 dolarów, ale Facebook podkreśla, że maksymalna nagroda nie jest ustalona z góry. Program dopiero startuje, więc nie wypłacono jeszcze żadnych nagród, ale w ramach Bug Bounty, którego mechanizmy wyceniania wagi odkrytego problemu kopiuje Data Abuse Bounty wypłacano już nagrody wysokości 40 tysięcy dolarów.

Jeśli zgłoszenie okaże się być prawdziwe, podejrzana aplikacja zostanie wyłączona, a Facebook podejmie wobec jej twórców odpowiednie kroki, łącznie z prawnymi. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie programu.

Zdjęcie: Flickr/Poster Boy NYC

podobne treści