biznes

Facebook zaliczył rekordowy spadek na giełdzie

Jeszcze niedawno Mark Zuckerberg mógł cieszyć się z tego, że jest trzecim najbogatszym człowiekiem na Ziemi. Po tym tygodniu będzie jednak musiał odzwyczaić się od tego tytułu, ponieważ Facebook zaliczył właśnie rekordowy spadek na giełdzie.

Prawie 20 procent. Tyle straciły na wartości wczoraj na otwarciu akcje społecznościowego giganta. Przekładając to na kapitalizację giełdową, Facebook skurczył się o rekordowe 124 miliardy dolarów. Jak podaje Business Insider, jeszcze nigdy w historii historii żadna firma notowana na giełdzie w USA nie straciła tyle na wartości w jednym dniu handlu, co Facebook.

Fakt, że Facebook pobił rekord ustanowiony we wrześniu 2000 roku przez Intela nie jest czymś, z czego Zuckerberg i spółka mogą być dumni. Jest to raczej kolejny, po obawach o prywatność użytkowników, problem, którym kierownictwo sieci społecznościowej będzie musiało się zająć. Zwłaszcza, że ten gwałtowny spadek wyceny miał miejsce po publikacji wyników za II kwartał tego roku, które okazały się być gorsze, niż prognozowano.

A jak wyglądały te wyniki? Przychody okazały się być niższe niż zakładano, ponieważ wyniosły one 13,23 miliarda dolarów wobec zakładanych 13,36 miliardów dolarów. Zysk netto Facebooka na akcję wyniósł z kolei 1,74 dolara. Jeśli chodzi o liczbę użytkowników, to dziennie na całym świecie z Facebooka korzystało 1,47 miliarda osób, a inwestorzy spodziewali się, że będzie to 1,49 miliardów. Jednocześnie Facebook ogłosił, że spodziewa się spowolnienia wzrostu przychodów w kolejnych latach. W rezultacie w ciągu zaledwie 90 minut wartość rynkowa Facebooka zmalała o niemal 148 miliardów dolarów.

A sam Zuckerberg? Po wczorajszych spadkach majątek Zuckerberga, który w znacznej części składa się z akcji Facebooka, stopniał do 77 miliardów dolarów, a on sam spadł na czwarte miejsce, zaraz za Warrenem Buffetem.

Zdjęcie: Flickr/jdlasica

podobne treści