internetnewsportale społecznościowe

Facebook zaczyna walkę z „fake news” od Niemiec

Facebook rozpoczął testy narzędzi, które mają pozwolić na walkę z nieprawdziwymi informacjami rozprzestrzenianymi w sieci społecznościowej. Odbywają się one w Niemczech i nie jest to przypadek.

Po wygranej Trumpa w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w USA, część mediów, zwłaszcza tych sprzyjających jego kontrkandydatce, podchwyciła narrację, zgodnie z którą za przegraną Clinton w dużej części odpowiedzialne są tzw. „fake news”. Rykoszetem oberwało się Facebookowi, który rzekomo w niedostateczny sposób walczył z tym zjawiskiem. Dlatego Zuckerberg i spółka już jakiś czas temu postanowili opracować mechanizm, który ułatwi wyłapywanie takich wiadomości. Pierwsze testy systemu rozpoczynają się teraz w Niemczech.

Użytkownicy Facebooka za Odrą jako pierwsi otrzymają dostęp do narzędzi pozwalających flagować informacje jako dyskusyjne. Oznaczone w ten sposób treści mają być sprawdzane przez niemiecką firmą medialną Correctiv, a jeśli jej pracownicy ustalą, że informacje rzeczywiście są podejrzane, zostaną one w odpowiedni sposób oznaczone, zaczną rzadziej pojawiać się w newsfeedzie użytkowników, a osoby chcące je udostępnić zobaczą komunikat ostrzegawczy.

Na razie nie wiadomo, czy rozwiązania te okażą się skuteczne, ale z pewnością są osoby, które mają nadzieję, że właśnie tak będzie. Zwłaszcza w Niemczech, których kanclerz została swego czasu nagrana, kiedy naciskała na Zuckerberga, by ten „zrobił coś” z niepochlebnymi opiniami Niemców na temat jej polityki imigracyjnej. A rozpoczęcie testów właśnie w tym kraju raczej nie jest przypadkiem, ponieważ już jesienią tego roku odbędą się wybory do Bundestagu, od których będzie zależeć polityczna przyszłość Merkel.

Zdjęcie: Flickr/Poster Boy NYC

podobne treści