portale społecznościowe

Facebook, włamywacze i oszczędności babci

Dwie rzeczy nie przestają mnie zadziwiać – ludzka pomysłowość i ludzka głupota. To drugie nawet bardziej. Najnowszy przykład pochodzi z Australii.

Jeżeli chcielibyście zwrócić uwagę przestępców, najlepszym pomysłem jest chwalenie się dużymi pieniędzmi. A jeśli zrobicie to na Facebooku, wieść rozniesie się z prędkością światła. Tak jak w przypadku pewnej siedemnastolatki, która pomagała swojej babci przeliczać oszczędności. Tak się podekscytowała, że zrobiła zdjęcie „góry pieniędzy’ i wrzuciła je na swój profil na portalu społecznościowym w okolicach godziny 4tej po południu.

Na odzew nie trzeba było długo czekać. Jeszcze tego samego dnia przed północą pod adres podany przez nastolatkę na profilu, wtargnęło dwóch zamaskowanych mężczyzn z żądaniem wydania pieniędzy, które widzieli na zdjęciach. Matka nastolatki musiała być poważnie przestraszona przekonując obu mężczyzn, że, po pierwsze, nastolatka już tutaj nie mieszka a po drugie, że w tym domu nie ma żadnych pieniędzy – były u babci. Ale w końcu się udało, włamywacze zabrali drobne i uciekli.

Choć na szczęście nikt nie ucierpiał a pieniądze nie wpadły w ręce włamywaczy, całego zdarzenia można było uniknąć, gdyby tylko nastolatka pomyślała kilka godzin wcześniej o realnych konsekwencjach swoich wirtualnych działań.

[Australijska Policja via BBC]

podobne treści