newsportale społecznościowe

Facebook skasował już ponad miliard fałszywych kont

Od czasu gdy została powołana w roku 1976 roku, przed amerykańską senacką komisją do spraw wywiadu stawało już wiele osób. Ale mamy XXI wiek, więc zasiadający w niej senatorowie, w ramach prowadzonego przez komisję śledztwa w sprawie rosyjskiej interwencji w poprzednie wybory prezydenckie w USA, postanowili wezwać na świadka COO Facebooka.

Sheryl Sandberg, obecna COO Facebooka, podczas przesłuchania przed wspomnianą wyżej komisją, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu, podała wiele informacji, które mogą zaciekawić nie tylko amerykańskich senatorów. Na przykład to, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Facebook skasował już ponad miliard fałszywych kont.

A dokładnie 1,29 miliarda różnych fałszywych kont, które mogły służyć praktycznie wyłącznie do tego, by rozprzestrzeniać tzw. „fake newsy”. Przynajmniej według algorytmów uczenia maszynowego i pracowników sieci społecznościowej, którzy mieli za zadanie weryfikować, czy fałszywe konta odnajdywane przez maszyny rzeczywiście nimi są.

Według Sandberg, Facebook podwoił ilość osób zajmujących się bezpieczeństwem i ochroną sieci społecznościowej. Obecnie zajmuje się tym ponad 20 tysięcy osób, które każdego dnia składają raporty w ponad 50 językach.

Jak zapewniła COO Facebooka, wszystko to po to, by wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji zapobiec przejmowaniu kont użytkowników przez cyberprzestępców poprzez wykrywanie nietypowych zachowań i powstrzymać rozprzestrzenianie się „szkodliwych treści” wśród użytkowników serwisu. Oraz temu, by nie powtórzyła się sytuacja z ostatnich wyborów prezydenckich w USA.

Zdjęcie: Flickr/Poster Boy NYC

podobne treści