naukanewsWiadomości promowane

Facebook pracuje nad pisaniem za pomocą myśli

Podczas wystąpienia otwierającego konferencję F8, pojawił się wątek interface’u mózg-maszyna, nad którym pracuje Facebook. Szczegóły na temat tego projektu przedstawiła kolejnego dnia Regina Dugan.

Była szefowa DARPA kieruje teraz zespołem Building 8, zajmującym się najbardziej ambitnymi projektami, jakimi interesuje się Facebook. Choć na razie technologia, nad którą pracuje Facebook nie wyszła poza badania medyczne, Building 8 ma jednak ambicję sprawić, by badania te zamieniły się w coś, z czego będzie można korzystać każdego dnia.

Choć w przedstawionej przez nią wizji chodzi o interface mózg-maszyna, to to, nad czym pracuje Facebook, nie będzie zapewniało dwustronnej komunikacji. Zamiast tego Dugan określa to raczej jako „mózgowej myszce”, która najlepsze zastosowanie mogłaby znaleźć w rzeczywistości rozszerzonej, ponieważ wyeliminowałoby to konieczność korzystania z dodatkowych urządzeń peryferyjnych.

Do tego jednak jeszcze daleka droga. Na razie Facebook chciałby zająć się czymś „prostszym”. A konkretnie dekodowaniem fal mózgowych w taki sposób, by możliwe było pisanie bez użycia rąk. Z prędkością około 100 słów na minutę, czyli znacznie szybciej, niż większość ludzi pisze dziś, korzystając z klawiatury.

Docelowo Facebook nie chciałby wykorzystywać w tym celu implantów, gdyż, jak mówi Dugan, „implantowanych elektrod nie można skalować”, ale na pewnym etapie badań bez tego raczej się nie obejdzie. Dlatego zespół Building 8, w którego skład wchodzą specjaliści z takich uczelni jak UC Berkeley, Johns Hopkins University’s Applied Physics Laboratory czy Washington University School of Medicine, będzie w ciągu najbliższych dwóch lat pracował nad implantem, dzięki któremu na przykład osoby dotknięte ciężkim paraliżem, będą mogły porozumiewać się w ten sposób za światem.

Ilustracja: DARPA

podobne treści