portale społecznościoweWiadomości promowane

Facebook oficjalnie potępia praktykę żądania haseł do portalu

Facebook potępił instytucję, które żądają od swoich pracowników i kandydatów na pracowników haseł do prywatnych profili na portalu społecznościowym.

„W ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy narastającą liczbę pracodawców i innych instytucji, które chciałyby uzyskać dostęp do prywatnych danych zawartych w profilach na Facebooku oraz do samych profili. Praktyka taka podkopuje oczekiwania co do prywatności oraz bezpieczeństwa jak użytkownika, tak i jego znajomych. Potencjalnie naraża także pracodawcę który stara się uzyskać takie informacje na nieprzewidziane konsekwencje prawne,” napisała wczoraj Erin Egan, odpowiedzialna za kwestie związane z prywatnością na Facebooku.

„Użytkownicy Facebooka nigdy nie powinni udostępniać swojego hasła, pozwalać na to by inna osoba miała dostęp do ich konta lub podejmować inne czynności, które mogą zagrozić bezpieczeństwu konta danej osoby i prywatności jej znajomych.”

Niestety doniesienia o takich praktykach nasilają się. W czerwcu 2009 roku miasto Bozeman w Montanie trafiło na pierwsze strony gazet kiedy wyszło na jaw, że formularze, na których składano aplikacje do miejskich instytucji wymagały od kandydatów podania loginów i haseł do sieci społecznościowych, wśród których znajdował się Facebook, Twitter, YouTube i Google. Jeszcze w tym roku American Civil Liberties Union wzięła na celownik publiczną instytucję stanu Maryland, która zażądała dostępu do Facebooka podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W tym tygodniu Calgary Herald doniósł o podobnym incydencie w Kanadzie.

Dzień wcześniej senator Richard Blumenthal powiedział portalowi Politico, że takie żądania są “nieuzasadnioną inwazją na prywatność” i że powinny zostać zakazane.

W swoim wpisie Egan oświadczyła także, że Facebook będzie podejmował działania zmierzające do ochrony prywatności i bezpieczeństwa swoich użytkowników „inicjując działania, które zawierać będą także usuwanie aplikacji, które naruszają prawa [użytkowników].”

Niektórzy przypuszczają więc, że Facebook podejmie kroki prawne przeciwko pracodawcom, którzy żądali od swoich pracowników i kandydatów na pracowników danych potrzebnych do logowania. Rzecznik prasowy firmy, poproszony o doprecyzowanie komentarza Egan powiedział: „Nie planujemy aktualnie podejmować niezwłocznych działań prawnych przeciwko konkretnym pracodawcom, chcemy przede wszystkim współpracować z odpowiednimi organami by lepiej chronić prywatność naszych użytkowników.”

[Zdjęcie: Scott Beale/Laughing Squid]

podobne treści