news

Facebook: nasze drony będą wielkości Jumbo Jeta

Od kilku miesięcy wiemy, że Facebook zamierza dostarczać Internet przy pomocy dronów. Teraz jednak jeden z kierowników tego projektu zdradził kilka interesujących szczegółów na jego temat. Między innymi to, że bezzałogowce, jakie chciałby w tym celu opracować Facebook, będą miały rozmiary Jumbo Jeta i będą latały miesiącami.

Jeśli nie latami. Przynajmniej tak wynika z wypowiedzi Yaela Maguire’a, szefa zespołu inżynierów w Facebook Connectivity Lab, który udzielił niedawno wywiadu serwisowi Mashable.

„Abyśmy mogli operować tymi pojazdami – bezzałogowymi samolotami, które muszą latać miesiącami lub nawet latami – musimy wznieść się ponad [standardową] przestrzeń powietrzną,” stwierdził Maguire. „Mówimy o wysokości pomiędzy 60 tysiącami a 90 tysiącami stóp. Zwykle nie latają tam samoloty, a na pewno nie drony.”

Oprócz specyficznych wymagań konstrukcyjnych, jakie powodowane są przez takie założenia, dochodzą jeszcze inne wyzwania, które Facebook musi pokonać, jeśli rzeczywiście chciałby w ten sposób dostarczać sygnał Internetu w odległe rejony Ziemi. Przede wszystkim samoloty te muszą być zasilane energią słoneczną, a to z kolei sprawia, że muszą mieć odpowiednio dużą powierzchnię, na której można byłoby zamontować panele fotowoltaiczne. I rzeczywiście, według  Maguire’a nie będą to konstrukcje małe, ponieważ ich wymiary będą „przypominać wymiary komercyjnego samolotu, takiego jak [Boeing] 747”. Będą musiały być za to dużo lżejsze do Boeingów. Według szefa inżynierów Facebook Connectivity Lab jeden z modeli, nad jakim obecnie trwają prace w Facebooku ma długość „sześciu czy siedmiu [Toyot] Prius, ale waży tyle, co opony jednego samochodu”.

Na razie nie wiadomo kiedy Facebook zamierza pokazać pierwsze działające prototypy swoich bezzałogowców, ale Maguire stwierdził, iż ma nadzieję, że już w przyszłym roku uda się wystartować z pierwszymi testami.

Zdjęcie: Flickr/YuJeen

podobne treści