internetportale społecznościowe

Facebook może niebawem poprosić o selfie, by zweryfikować konto

Jak donosi magazyn Wired, Facebook może niebawem zacząć prosić użytkowników o przesłanie selfie. Ma to być sposób na sprawdzenie tego, czy użytkownik jest prawdziwym człowiekiem, czy botem. Testy nowej funkcjonalności prowadzone są na razie na małej grupie osób.

Facebook ma własny pomysł na udoskonalenie mechanizmu captcha, który służy do odsiewania botów od ludzi. Przynajmniej w założeniach, ponieważ ludzie piszący boty nie stoją w miejscu i starają się obejść takie zabezpieczenia. Zuckerberg i spółka uważają jednak, że znaleźli sposób weryfikacji, którego nie będzie się oszukać. Ma nim być przesłanie serwisowi zdjęcia twarzy, co ma potwierdzić, że jest się człowiekiem. Testy tej funkcjonalności prowadzone są już teraz na małej grupie użytkowników.

Firma twierdzi, że cały proces jest zautomatyzowany, a w procesie określania, czy dane konto jest prawdziwe czy nie, algorytmy biorą pod uwagę to, czy zdjęcie jest unikatowe. Więcej informacji na ten temat Facebook nie chce udzielać, by nie ułatwiać zadania wspomnianym wyżej autorom botów. Jednocześnie firma twierdzi, że nie ma powodu do obaw o prywatność użytkowników, ponieważ po analizie zdjęcia, ma być ono automatycznie usuwane. Prośba o przesłanie zdjęcia pojawi się w przypadkach gdy dostrzeżono na koncie podejrzaną aktywność. Pozytywne przejście tego testu ma pozwolić na odblokowanie konta.

Jak to zwykle w przypadku Facebooka bywa, nie wiadomo, czy funkcjonalność zadomowi się w serwisie na stałe – dużo zależy od powodzenia prowadzonych obecnie testów. Jeśli tak, będzie to kolejne narzędzie wykorzystywane przez Facebooka do odsiewania botów od prawdziwych użytkowników. Zobaczymy na ile będzie ono skuteczne i czy mechanizmu nie będzie dało się oszukać z użyciem czyjegoś zdjęcia.

Zdjęcie: Flickr/n_bhupinder

podobne treści