news

Facebook może i dba o twoją prywatność, ale jego aplikacje już nie

Z raportu sporządzonego przez Wall Street Journal wynika bardzo interesująca rzecz: aplikacje dostępne na najpopularniejszym portalu społecznościowym na świecie pobierają wbrew zasadom prywatności samego Facebooka dane swoich użytkowników. Farmerzy, mafiozi, odkrywcy – tak, to o was.

Raport autorstwa WSJ podaje, że „dziesiątki milionów” użytkowników jest na swój sposób inwigilowanych przez aplikacje, z których korzystają na co dzień. Większość z nich została stworzona przez giganta internetowej rozrywki, twórcę takich gier jak Mafia Wars, FarmVille czy najbardziej znanego pokera, firmę Zynga.

Informacje udostępniane przez wymienione aplikacje (i nie tylko nie) zawierają numer identyfikacyjny użytkownika, który pozwala później namierzyć jego imię i nazwisko, a co za tym idzie, zainteresowania. Dane te są warte fortunę dla reklamodawców.

Mało tego! Nawet jeśli nie marnujesz cennego czasu na dbanie o coś, co nie istnieje w rzeczywistym świecie, to twoja prywatność może być narażona – wystarczy, że znajdujesz się na liście kontaktów osoby, która podlewa wirtualne marchewki i ulepsza swój cały czas zbyt mały arsenał broni.

Facebook nie zabrał jeszcze stanowiska w tej sprawie. Na waszym miejscu spaliłbym swoja farmę i zająłbym się czymś bardziej pożytecznym. [Jack Loftus/giz, WSJ]

#!#ankieta#!#

podobne treści