news

Facebook ma tajny plan podbicia systemu iOS bez pytania Apple o zgodę

Facebook pracuje po kryjomu nad opartą na technologii HTML5 wersją swojego portalu społecznościowego zaprojektowanego z myślą o użytkownikach mobilnego systemu operacyjnego iOS. Operacji nadano kryptonim Project Spartan.

Mający pozostać w tajemnicy plan twórców Facebooka ma na celu uwolnić posiadaczy iGadżetów od konieczności korzystania na swoich urządzeniach z niedoskonałej (delikatnie mówiąc) aplikacji i pozwolić im przesiąść się na o wiele praktyczniejszy i oferujący większe możliwości portal napisany w całości w HTML5. Mark Zuckerberg i spółka przy okazji przestaliby być zależni od humorów pracowników firmy Apple.

W skład Projektu Spartan wchodzi nie trzystu, lecz osiemdziesięciu twórców oprogramowania z wielu firm mocno związanych z największym portalem społecznościowym na świecie. Są wśród nich pracownicy serwisu informacyjnego Huffington Post oraz autorzy gier Mafia Wars czy Farmville z Zynga.

Facebook stworzony dla telefonów w HTML5 (Android jest następny w kolejce) to nie tylko sprawniejsze i bardziej kompatybilne z systemami operacyjnymi środowisko dla pracy programistów, lecz również możliwość wykorzystania większej ilości funkcji oferowanych przez portal, w tym rzeczy, na której Zuckerbergowi może zależeć najbardziej, czyli reklam i Kredytów. Przy okazji pozbędzie się coraz bardziej nielubianego Flasha ze swojej strony.

Nie możecie się doczekać nowego, szybszego i oferującego więcej możliwości Facebooka w komórce? [TechCrunch]

podobne treści

 • Tomek Skibiński

  Skoro to tajne to skąd Gizmodo o tym wie?:) Poza tym HTML5 górą. Flash to cholerna zakała internetu!

 • bydlaq

  Flash był zakałą internetu, na szczęście ostatnio wzięli się poważnie za niego i nie można mu już nic złego zarzucić.

 • Tomek Skibiński

  Ale jak porównać HTML5 z Flash’em to ten pierwszy gniecie drugiego małym palcem. Mniejsze zużycie CPU, ramu, płynniejsze przewijanie stron, szybsze ładowanie filmików i zawartości, chwilowy brak reklam i designersko świetne odtwarzacze, strony.

 • Drops Dropski

  nie wiem skad kolego masz takie info ale piszesz straszne bzdury ;) … potestuj sobie sam tak jak sie powinno testowac i dopiero wtedy wyciagaj wnioski, na temat zuzycia CPU , ramu i bog wie czego jeszcze

 • Tomek Skibiński

  Pierwszy lepszy przykład. Safari podczas oglądania tego samego filmu na YouTube w 1080p i zużycie CPU:

  Flash 70-80%
  HTML5 40-50%

  Podobnie ma się z zużyciem pamięci Ram.

 • Drops Dropski

  no to chyba masz cos nie tak z komputerem ;) … poniezej zrzuty z chrome’a
  http://i52.tinypic.com/at3d5.png
  http://i51.tinypic.com/so673n.png

  zuzycie procka we flashu wachalo sie w okolicach 5% do tego nie byl odtwarzany na fullscreenie, czyli bez akceleracji GPU .. nadal sie bedziesz upieral ze html5 jest taki wspanialy? ;)

 • Tomek Skibiński

  @Drops Dropski

  Proszę bardzo:

  Flash – http://i.imgur.com/ztj4h.jpg
  HTML5 – http://i.imgur.com/zGGNe.png

 • tajne

  @Skibski i Dropski Oczywiście liczycie zużycie proca z youtuba w formacie webM, bo coś mi się nie wydaje.