newsWiadomość główna

Facebook kupi Instagrama

W zeszłym roku pojawiły się pogłoski na temat tego, że w odpowiedzi na Instagrama Facebook wprowadzi filtry w swoim mechanizmie dzielenia się zdjęciami. Wczoraj wieczorem naszego czasu okazało się jednak, że Facebook po prostu kupi Instagrama za miliard dolarów.

Oczywiście nie dla samych filtrów. Na serwerach Facebooka znajduje się obecnie największa ilość zdjęć na świecie. Każdego dnia przybywa ich średnio 250 milionów a 20% użytkowników społecznościowego giganta przynajmniej raz dziennie zostawia jakiś komentarz pod zdjęciem. Instagram, który aktualnie ma jakieś 33 miliony użytkowników (a po wypuszczeniu wersji na Androida jego baza stale rośnie) jest platformą do dzielenia się zdjęciami w różnych sieciach społecznościowych, nie tylko na FB.

Jak się okazuje Facebook doszedł do wniosku, że właśnie ze zdjęciami mógłby sobie radzić lepiej. Rozwiązaniem jest właśnie ten zakup. Astronomiczna kwota, za jaką sprzedano całą firmę, wypłacona zostanie po części w gotówce, po części w akcjach Facebooka. Zuckerberg twierdzi, że, choć zespół Instagrama przejdzie do społecznościowego giganta, zachowa on znaczącą autonomię:

„Wierzymy, że [obie usługi] oferują zupełnie inne doświadczenia i wzajemnie się uzupełniają. Ale żeby zrobić to dobrze musimy skupić się na utrzymywaniu i rozbudowie możliwości Instagrama a nie próbować zintegrować go całkowicie z Facebookiem. Dlatego zdecydowaliśmy się rozwijać Instagrama niezależnie. Miliony ludzi na całym świecie uwielbiają tą aplikację oraz markę, jaka z nią się wiąże. Naszym celem jest zapoznanie jeszcze większej ilości ludzi z tą marką i z samą aplikacją.”

Zuckerberg zakłada, że dzięki transakcji uda się także wprowadzić kilka funkcjonalności znanych z Instagrama do produktów oferowanych przez Facebooka – „Będziemy chcieli czerpać z doświadczenia Instagramu by wbudować podobne funkcjonalności w nasze inne produkty”.

Ciekawe czy na FB szybciej pojawią się filtry na zdjęcia, czy wykorzystany zostanie mechanizm geotagowania znany z Instagrama?

[Facebook, All things D]

podobne treści