krótka piłkanews

Facebook i Eutelsat dostarczą darmowy Internet Afryce

Amerykański gigant potwierdził podpisanie umowy z francuską spółką Eutelsat Communications, która pomoże mu w zapewnieniu darmowego dostępu do Internetu w aż 14 krajach Afryki za pośrednictwem satelity.

Jak głosi oficjalne oświadczenie firm, wykorzystają one pełen zakres szerokopasmowego przesyłu przyszłego satelity AMOS-6, działającego w kooperacji z bramami sieciowymi i terminalami na Ziemi. Cały system ma zapewnić wydajną transmisję danych na terytorium obejmującym sporą część zachodniej, wschodniej i południowej Afryki.

Jeżeli wszystko potoczy się zgodnie z planem, jego start nastąpi już w drugiej połowie 2016 roku. Cel? Ot, choćby tak jak w przypadku projektu Android One, zwiększenie dostępności do Internetu w słabiej rozwiniętych, nie najbogatszych częściach planety, co z kolei przyczyniłoby się do uzupełnienia bazy potencjalnych, przyszłych użytkowników rozmaitych usług Facebooka.

Nawiązanie współpracy z Eutelsatem to rzecz jasna nie jedyny pomysł firmy na poprawę infrastruktury internetowej w Afryce. Nie dalej jak trzy miesiące temu, amerykański kolos pokazał światu swojego prototypowego drona, stanowiącego prymarny elementem floty, która ma przeobrazić się w nośnik darmowego Internetu na terenie całego globu. Nim do tego dojdzie, Zuckerberg i spółka zamierzają realizować swe idee za pomocą starego, dobrego satelity.

Co ciekawe i chyba godne wzmianki, zostanie on wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 od SpaceX. Oby obyło się bez niepowodzeń. Czekamy (poniżej wspomniany już przeze mnie dron. Kawał byka).

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści