biznesportale społecznościoweWiadomość główna

Facebook: Debiut z problemami

Wczorajszy debiut Facebooka nie odbył się tak bezboleśnie jak zakładano. Na zamknięciu akcje Facebooka kosztowały jedynie 23 centy więcej niż na otwarciu. Jednym z głównych winowajców był problem z systemem informatycznym giełdy.

Z powodu ogromnego zainteresowania jakim cieszyły się akcje Facebooka i ogromnych ilości zleceń zakupu, obrót tymi walorami rozpoczął się z 45-minutowym opóźnieniem. Ale dopiero później zaczęły się prawdziwe problemy. W przypadku akcji Facebooka, system przestał generować potwierdzenia transakcji.

W efekcie inwestorzy (a właściwie obsługujące ich domy maklerskie) nie wiedzieli czy zgłoszona transakcja kupna lub sprzedaży akcji Facebooka została przeprowadzona czy nie. System informatyczny NADAQ, który zazwyczaj informuje o przebiegu transakcji prawie natychmiast, w przypadku Facebooka zawiódł, pozostawiając maklerom jedynie domysły na temat tego czy kupili akcje czy nie.

Ponieważ z giełdy nie przychodziło elektroniczne potwierdzenie transakcji, maklerzy nie byli w stanie przekazać swoim klientom wyników. W efekcie bardzo wiele sfrustrowanych osób dało sobie spokój z handlem tymi walorami. Pomimo tego, obrót akcjami Facebooka osiągnął rekordowy poziom 576 milionów akcji w dniu otwarcia.

Jak donosi Reuters problemy ze zrealizowaniem transakcji na Facebooka pojawiały się przez cały wczorajszy dzień. Z powodu problemów technicznych, oraz z powodu sprzedaży większych ilości akcji niż początkowo zakładano, ich cena na zamknięciu wyniosła 38,23 dolary.

[Reuters]

podobne treści