newsportale społecznościowe

Facebook chwali się, że może rozpoznać daną osobę nawet wtedy, gdy jej twarz nie jest widoczna

Algorytmy rozpoznające twarze, zwłaszcza w sieciach społecznościowych, potrafią czasem wzbudzić kontrowersje. Ale nie tylko twarze mogą zostać użyte do identyfikacji danej osoby – Facebook opracował algorytm, który może to zrobić nawet jeśli twarz nie jest widoczna na zdjęciu.

Jak donosi New Scientist, eksperymentalny algorytm opracowany przez naukowców zatrudnionych w laboratorium sztucznej inteligencji Facebooka, może rozpoznać daną osobę nawet jeśli jej twarz nie jest widoczna.

„Jest wiele wskazówek, z których możemy skorzystać,” wyjaśnia Yann LeCun szef laboratorium sztucznej inteligencji Facebooka. „Ludzie mają charakterystyczne cechy nawet wtedy, gdy patrzy się na nich z tyłu. Dla przykładu bardzo łatwo jest rozpoznać Marka Zuckerberga ponieważ zawsze nosi szery podkoszulek.”

Oczywiście eksperymentalny algorytm nie skupia się tylko na analizie kolorów odzieży, ale jest to przykład jednego z parametrów, jakie brane są przez niego pod uwagę. Gdy na zdjęciu nie można dostrzec twarzy, do identyfikacji posłużą takie charakterystyczne cechy, jak, między innymi, fryzura, ubranie, kształt ciała czy postura.

Na razie algorytm ten nie jest idealny, ale już może poszczycić się znaczną skutecznością. Podczas testów, w których za materiał badawczy posłużyło 40 tysięcy zdjęć z serwisu Flickr, nowy algorytm wskazał prawidłowo osoby pojawiające się na nich w 86 procentach przypadków.

Na razie Facebook nie chwali się planami implementacji nowego algorytmu. Nic dziwnego – nietrudno wyobrazić sobie, że taka technologia zwróci szczególną uwagę grup skupionych wokół obrony prywatności.

Zdjęcie: Flickr/acidpix

podobne treści