biznesinternetnews

Facebook chce świadczyć usługi bankowe

Facebook od dawna daje do zrozumienia, że nie chce być jedynie siecią społecznościową – firma rozwija własne technologie, w ostatnich latach dokonała kilku spektakularnych przejęć, a teraz dowiadujemy się, że zamierza wkroczyć na zupełnie nowy rynek. Rynek usług bankowych.

Jak donosi Financial Times, Facebook zamierza zacząć świadczyć usługi finansowe. W tym celu serwis złożył już w Irlandii dokumenty wymagane do tego, by otrzymać licencję bankową, która umożliwi użytkownikom Facebook dokonywanie transakcji płatniczych za pomocą specjalnej elektronicznej waluty. Jeśli ją otrzyma, będzie mógł świadczyć usługi na terenie Unii Europejskiej. A wszystko wskazuje na to, że wydanie pozytywnej decyzji jest kwestią najbliższych tygodni.

Facebook stara się o zgodę na wydanie własnego cyfrowego odpowiednika waluty, oraz o zgodę na przeprowadzanie przelewów zarówno w niej, jak i na rachunki bankowe użytkowników. Do tej pory użytkownicy mieli możliwość kupna, na przykład gry, za pośrednictwem sieci społecznościowej, pieniądze jednak trafiały do deweloperów. Facebook pobierał jedynie prowizję. Dzięki licencji dostawcy usług bankowości elektronicznej, środki pieniężne będą mogły być przekazywane pomiędzy użytkownikami. Od strony technicznej Facebook rozmawia podobno z co najmniej trzema londyńskimi start-upami, które zajmują się międzynarodowymi przekazami pieniężnymi.

Choć Facebook stara się o odpowiednie zgody w Europie, Financial Times sugeruje, że usługa ta docelowo miałaby być skierowana do użytkowników z krajów rozwijających się.

Zdjęcie: Flickr/clasesdeperiodismo

podobne treści