biznesinternet

Facebook chce w przyszłym roku wystrzelić własnego satelitę

W maju tego roku pojawiły się informacje świadczące o tym, że Facebook może pracować w tajemnicy nad satelitą służącym do dostarczania Internetu. Teraz sieć społecznościowa oficjalnie potwierdziła te doniesienia.

Jak ustalił serwis Wired, Facebook rzeczywiście jest jedną z firm, które otrzymały zgodę amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) na prace nad flotami satelitów, które z niskiej orbity okołoziemskiej miałyby zapewniać łączność z Siecią.

Jak wynika z dokumentów FCC, Facebook ma nadzieję, że pierwszy satelita, nazwany Athena, będzie gotowy do startu na początku przyszłego roku. Za jego budowę odpowiada PointView Tech LLC, spółka-córka powołana bez rozgłosu rok temu przez Facebooka specjalnie w tym celu.

Facebook potwierdził, że rzeczywiście pracuje nad własnymi satelitami, ale na razie nie zdradza szczegółów na temat projektu Athena. Rzecznik firmy podkreślił jednak, że technologia satelitarna jest dla Facebooka ważna, a jego firma wierzy, że dzięki niej będzie można zapewnić dostęp do Internetu mniej zurbanizowanym regionom świata.

Athena będzie w tym względzie konkurować z podobnymi inicjatywami prowadzonymi przez SpaceX oraz należące głównie do SoftBanku OneWeb. Według dokumentów FCC, Athena ma jednak dostarczać pasmo 10 razy szybsze niż to, co mogą zaoferować satelity Starlink Internet SpaceX. Pozostaje mieć nadzieję, że projekt Athena nie podzieli za jakiś czas losu drona Aquila.

Zdjęcie: NASA

podobne treści