newswynalazki

Facebook chce stworzyć modularny smartphone?

Od kilku lat pomysł modułowych smartphone’ów powraca jak bumerang. I, jak na razie, żadnej z firm, które podjęły się jego realizacji, nie udało się stworzyć urządzenia, które podbiłoby rynek. Czy uda się to zrobić Facebookowi?

Modułowe urządzenia są genialnym pomysłem – użytkownik, zamiast kupować co jakiś czas całkowicie nowe urządzenie mobilne, mógłby po prostu wymienić procesor lub pamięć RAM na nowsze. Przynajmniej tak to powinno działać w teorii, ponieważ w praktyce na razie nikomu nie udało się stworzyć urządzenia, które by w ten sposób działało.

Facebook ma już za sobą pierwsze kroki w dziedzinie projektowania własnych smartphone’ów i choć nie są one najlepsze, najwyraźniej się tym nie zraża. Jak donosi Business Insider, Buliding 8, otoczony sporą warstwą sekretów oddział Facebooka prowadzony przez byłą szefową DARPA, Reginę Dugan, ma się obecnie zajmować właśnie modułowymi urządzeniami.

Jednym z dowodów na to, ma być wniosek patentowy złożony przez Facebooka, który opisuje „modułowe urządzenie elektromechaniczne” mogące być właściwie albo modułowym smartphonem albo głośnikiem.

Czy kiedykolwiek Facebook zdecyduje się zaprezentować efekty tych prac w formie modułowego smartphone’u? Tego na razie nie wiadomo. Ale sama Regina Dugan brała wcześniej udział w pracach nad prowadzonym przez Google Project Ara, część członków jej zespołu również ma mieć doświadczenia w pracy nad modułowymi urządzeniami. Może Facebookowi uda się osiągnąć to, co nie udało się do tej pory Google?

podobne treści