portale społecznościowe

Facebook będzie walczył z samobójstwami

Czasami można odnieść wrażenie, że każdy odcinek czasu musi być dziś poświęcony komuś lub czemuś. Na przykład wrzesień został „miesiącem przeciwdziałania samobójstwom”. Biorąc pod uwagę, że w tym czasie na uczelniach trwa „kampania wrześniowa”, jest to całkiem logiczny wybór. W tym roku Facebook postanowił przyłączyć się do akcji profilaktycznej – będzie uświadamiał swoich użytkowników, że po pomoc wystarczy kliknąć.

„Czujemy się zobowiązani do podjęcia działań zmierzających do zmniejszenia liczby samobójstw na świecie poprzez łączenie ludzi w potrzebie z ludźmi, którzy mogą im pomóc,” stwierdził w okolicznościowym wpisie dyrektor ds. bezpieczeństwa Facebooka Joe Sullivan. „Jako sieć społecznościowa, która łączy prawdziwych znajomych, mamy unikalne możliwości przekazania ludziom narzędzi potrzebnych by zareagować na wołanie o pomoc.”

Sullivan jednocześnie przypomina o tym, że użytkownicy mogą zgłosić niepokojącą wiadomość pracownikom Facebooka, którzy postarają się skontaktować z odpowiednimi władzami. Zaniepokojony użytkownik może także wyszukać słowo „samobójstwo” w wewnętrznej wyszukiwarce sieci społecznościowej by uzyskać dostęp do informacji na temat organizacji, które mogą pomóc.

Przynajmniej tak to wygląda w teorii. W praktyce można znaleźć telefony do pięciu różnych organizacji w Czechach, natomiast próżno szukać w pomocy Facebooka informacji na temat polskich telefonów zaufania. Ale przynajmniej sieć społecznościowa się stara. Nawet specjalną infografikę przygotowała z tej okazji:

podobne treści