biznesportale społecznościowe

Facebook: akcje po 28-35 dolarów

Trwają przygotowania do debiutu giełdowego Facebooka, który nastąpić ma w ciągu najbliższych dwóch tygodni. W tym celu, po raz kolejny, społecznościowy gigant musiał złożyć aktualizację wymaganych dokumentów. Tym razem dowiadujemy się z nich, w jakiej cenie będzie można kupić akcje FB (bo takie będzie oznaczenie giełdowe spółki) w dniu debiutu giełdowego.

Facebook Inc. wycenił swoje akcje w przedziale 28 do 35 dolarów za sztukę. Sztuk ma być, bagatela, 337,4 miliona. Prawie połowa z nich sprzedawana będzie przez założycieli, inwestorów i pracowników, reszta pochodzić będzie z nowej emisji. Jak łatwo obliczyć, firma oraz aktualni akcjonariusze zyskać mają nawet 13,6 miliarda dolarów.

Nawet pomimo tak astronomicznych kwot, oraz pomimo tego, że Zuckerberg przy okazji debiutu Facebooka sprzeda 30 milionów swoich akcji i tak po debiucie giełdowym kontrolować będzie 57,3% głosów.

Oczywiście wszystko do debiutu wszystko może się jeszcze zmienić, nie jest znane aggio (różnica pomiędzy wartością nominalną akcji a ceną sprzedaży), z którego opłacić trzeba instytucje finansowe, którym powierzono debiut Facebooka (Morgan Stanley, J.P. Morgan i Goldman Sachs), nie wiadomo też czy taka wycena nie jest zagrywką wymierzoną w przyciągnięcie uwagi inwestorów instytucjonalnych.

[WSJ, Business Insider]

podobne treści