wynalazki

Fab Bus czyli autobus z drukarkami 3D

Urządzenia mobilne są dziś czymś standardowym. Mobilne centra produkcyjne (jeszcze) nie są. A właśnie coś takiego zostało stworzone w Centrum druku 3D w Akwizgranie.

Pomysł jest dość prosty, a jednocześnie interesujący, ponieważ polega na przerobieniu piętrowego autobusu na mobilne centrum druku 3D, na którego obu pokładach Fab Busu zmieściło się w sumie dwanaście drukarek 3D.

Zainicjowany przez wydział nauk stosowanych Uniwersytetu w Akwizgranie oraz ILT (instytut technologii laserowej) projekt ma mieć przede wszystkim charakter edukacyjny – Fab Bus ma odwiedzać okoliczne szkoły i przedsiębiorstwa w ramach promocji technologii druku 3D i zaznajamiania społeczeństwa z tą technologią. Zainteresowane firmy będą miały ponadto możliwość wynajęcia go na jakiś czas.

Dodatkowo na pokładach Fab Busa mają odbywać się certyfikowane kursy druku, na których będzie można zapoznać się z teorią, projektowaniem modeli oraz samym drukowaniem przestrzennym.

Niemiecki Fab Bus nie jest pierwszą tego typu inicjatywą. Podobny pojazd pojawił się już jakiś czas temu na ulicach Londynu. Ciekawe kiedy podobne pojazdy pojawią się w Polsce.

Zdjęcie: FH Aachen

podobne treści