naukanews

F-35 po raz pierwszy pokazał pazur

f-35

F-35 nie miał jeszcze okazji się wykazać, ale, przynajmniej na papierze, jest to nadal piekielna maszyna zniszczenia. Te świeżo odtajnione zdjęcie z pierwszych testów bojowych pokazuje jaką siłę ognia przenosić może ta maszyna.

Żeby być ścisłym zdjęcie ilustrowałyby siłę ognia, jeśli samolot ten służyłby do czegokolwiek innego niż do testów i pozowania do zdjęć. Nie zmienia to faktu, że pod skrzydłami (i nie tylko) przenosić może całkiem ciekawy zestaw ładunku:

„Uzbrojeniem w tej misji były dwie rakiety powietrze-powietrze A IM-9X podwieszone pod skrzydłami. Ponadto F-35 przenosił dwie sterowane bomby o wadze 2000 funtów (GBU-31) oraz dwie zaawansowane rakiety powietrze-powietrze (AIM-120) w wewnętrznym przedziale na uzbrojenie. Podczas misji broń nie została odpalona. Pod samolotem zamontowano także cztery dodatkowe pylony na uzbrojenie zdolne do przenoszenia rakiet powietrze-ziemia o wadze do 2000 funtów.”

Czyli jednocześnie może pojedynkować sie w powietrzu i spowodować niezłe zamieszanie na ziemi. A to tylko część możliwości tego samolotu. Podobno pod skrzydłami oraz w wewnętrznym przedziale na uzbrojenie przenosić może nawet 18 000 funtów uzbrojenia. 

tłum. AS

podobne treści