ciekawostkinewsWiadomość główna

Excalibur Almaz wyśle nas na orbitę księżyca za 155 milionów dolarów

Brytyjska firma Excalibur Almaz ogłosiła, że jest gotowa do rozpoczęcia sprzedaży biletów na… księżyc. Pierwsze „wycieczki” mają opuścić orbitę naszej planety już za trzy lata – w 2015 roku.

Jak podaje Wall Street Journal, w celu zrealizowania swojego pomysłu, pochodząca z wysp brytyjskich firma zakupiła od Federacji Rosyjskiej 6 sowieckich pojazdów kosmicznych (w tym 4 odnowione statki wielokrotnego użytku oraz dwa moduły 29-tonowych stacji orbitalnych Salyut), które poderwą z ziemi słynne rakiety Sojuz. Starawe pojazdy zostały wyremontowane i dostosowane do nowoczesnych wymogów (wymieniono  w nich elektronikę i awionikę). Jak będzie wyglądał sam lot? Kiedy już wycieczkowicze (oby bez przeszkód) opuszczą naszą cudowną planetę – przez 6 miesięcy będą musieli gnieździć się w dwóch dość ciasnych (ale i bez przesady) modułach mieszkalnych wyposażonych we własny napęd.

Tych, którzy chcieliby podążyć śladami Neila Armstronga i postawić stopę na księżycu na pewno zmartwi fakt, że… po prostu nie będzie takiej możliwości. Orbita naszego satelity to granica możliwości i obietnic Brytyjczyków z Excalibur Almaz. No, i jeszcze cena. Za podróż trzeba będzie zapłacić aż 155 milionów dolarów.

Co myślicie – opłaca się? Ja już zbieram… (w źródle znajdziecie link do oficjalnej strony firmy, na której można zapoznać się z dość bogatą galerią zdjęć).

[Excalibur Almaz, Engadget]

podobne treści