news

Europioneers czyli nagrody UE w dziedzinie innowacji technologicznych

Komisja Europejska ogłosiła dziś, że zamierza uhonorować najlepsze europejskie innowacje technologiczne nagrodą Europioneers.

Unia Europejska to nie tylko spotkania na szczycie, kryzys i gigantyczne dopłaty do rolnictwa. Komisja Europejska zamierza nagrodzić najlepszych unijnych przedsiębiorców, którzy przyczynią się do wprowadzenia innowacji w życie i zmian w społeczeństwie i przemyśle, specjalną nagrodą.

Głosowanie rozpocznie się w styczniu, wtedy też poznamy kandydatów oraz więcej szczegółów dotyczących samej nagrody, która zostanie wręczona w kwietniu przez komisarz Neelie Kroes.

Inicjatywa bez wątpienia szczytna, problem polega na tym, że sama nagroda nie przyczyni się do powstawania w Europie większej liczby technologicznych startupów. Do wprowadzenia pomysłu w życie nie wystarczą umiejętności, potrzebny jest też kapitał i cała otoczka prawna, która ułatwia, a nie utrudnia realizację zadania. W opublikowanym pod koniec listopada raporcie Startup Genome tylko trzy miasta Unii Europejskiej znalazły się w pierwszej dwudziestce centrów technologicznych świata. W pierwszej dziesiątce znalazł się tylko Londyn, ale dopiero na siódmym miejscu. Dla porównania Tel Aviw, który nie jest przez nas postrzegany jako znaczące centrum technologiczne, depcze w tym zestawieniu po piętach Dolinie Krzemowej. A to o czymś to świadczy.

Nagroda Europioneers jest świetnym pomysłem, ale jeśli Europa poważnie myśli o konkurowaniu ze światem, musi najpierw wychować sobie poważnych inwestorów, którzy będą gotowi zaryzykować swoje pieniądze w rozwój nowych technologii. Urzędnicy rozdzielający dotacje według własnych wytycznych mogą pomóc, ale nie spełnią ich roli.

[The Next Web]

podobne treści