nauka

ESA: Rosetto, obudź się!

Lubicie bajki? Posłuchajcie tej – dawno, dawno temu, mniej więcej w 2004 roku, statek kosmiczny imieniem Rosetta wystartował w długą podróż. Podczas niej odwiedził już wiele interesujących miejsc, ale ostatecznie zapadł w długi, spokojny sen. Nadszedł jednak czas, by obudzić śpiącą Rosettę ponieważ cel misji jest już niedaleko.

Wbrew pozorom nie jest to najnowsza historii astronomii w wydaniu dla najmłodszych (no dobra, trochę jednak jest), tylko część kampanii informacyjnej ESA przed planowanym spotkaniem sondy Rosetta z celem jej prawie dziesięcioletniej podróży. Już 20 stycznia przyszłego roku sonda ma zostać wybudzona ze stanu czuwania i rozpocznie przygotowania do wykonania swojej historycznej misji.

Sonda Rosetta została wystrzelona przez Europejską Agencję Kosmiczną 2 marca 2004 roku. Jej celem jest kometa okresowa 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Według planu, już w maju 2014 roku europejska sonda ma zbliżyć się do komety, na której orbicie znajdzie się ostatecznie w sierpniu. W listopadzie przewożony przez nią lądownik Philae ma wylądować po powierzchni jądra komety. Jeśli misja się powiedzie, będzie to pierwszy przypadek wykonania szczegółowych badań na powierzchni jądra komety i z orbity wokół niego.

Nie pozostaje nic innego jak tylko trzymać kciuki za pomyślne przebudzenie sondy Rosetta.

podobne treści