news

Entuzjaści z Copenhagen Suborbitals otrzymali nagrodę FAI

W lipcu tego roku pojawiły się pierwsze doniesienia na temat projektu powołania Polskiej Agencji Kosmonautyki i Aeronautyki. Jak na razie o projekcie jest cicho, ale można przypuszczać, że istotną kwestią może okazać się jej budżet. Ale pracować nad własnymi rakietami można nawet nie posiadając budżetu z prawdziwego zdarzenia. Udowadniają to Duńczycy z Copenhagen Suborbitals.

W ciągu pięciu lat istnienia, organizacji udało się osiągnąć więcej, niż wiele osób zakładało. Choć ich konstrukcję nie osiągnęły jeszcze umownej granicy kosmosu, zbudowana przez nich rakieta i tak jest najpotężniejszą amatorską rakietą jaka kiedykolwiek wzniosłą się w powietrze. Jako pierwsi amatorzy zbudowali także jednoosobową kapsułę, w której wystrzelili manekina. Należy dodać, że wszystkie ich starty odbywają się z pływającej po Bałtyku platformy startowej.

Może w porównaniu do osiągnięć NASA czy ESA nie brzmi to imponująco, ale Copenhagen Suborbitals utrzymują się z dobrowolnych datków. Kilka dni temu organizacja została wyróżniona przez Międzynarodową Federację Lotniczą nagrodą Breitling Milestone Award 2013 za zbudowanie pierwszej na świecie amatorskiej pełnowymiarowej rakiety wyposażonej w pełny komputerowy system sterowania.

Z tej okazji warto przypomnieć sobie dokonania ambitnych Duńczyków. Poniżej krótki film dokumentujący najważniejsze wydarzenia w historii Copenhagen Suborbitals.

Zdjęcie: Copenhagen Suborbitals

podobne treści