newssamochody

Elon Musk zapowiada pełną autonomię jazdy w Teslach

Elon Musk zapowiedział kolejny krok w rozwoju samochodów marki Tesla. Od teraz każdy wyprodukowany pojazd będzie wyposażony w zestaw czujników pozwalających na całkowicie autonomiczne poruszanie się po drogach.

Zapowiedź ta, złożona podczas wczorajszej konferencji prasowej, dotyczy wszystkich samochodów produkowanych przez Teslę, łącznie z Modelem 3. System, który montowany będzie od teraz w nowych samochodach, składa się z ośmiu zewnętrznych kamer, które mają rejestrować wszystko to, co dzieje się dookoła samochodu w promieniu do 250 metrów, radaru oraz dwunastu innych sensorów, które mają być usprawnione w stosunku do tego, co montowano w przeszłości w samochodach Tesla Motors.

Zebrane w ten sposób dane muszą zostać odpowiednio przetworzone. Za to zadanie odpowiedzialna będzie platforma oparta na podzespołach dostarczonych przez Nvidię, głównie na układzie Nvidia Titan. Za oprogramowanie ma odpowiadać Tesla Motors.

Możliwości techniczne to jednak jeszcze nie wszystko. Musk przypomina, że aby można było w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez ich system, konieczne jest jeszcze zebranie odpowiedniej ilości danych, dzięki którym uczące się algorytmy będą wiedziały w jaki sposób prowadzić bezpiecznie. Niemniej szef Tesla Motors jest dobrej myśli i zapowiada, że już pod koniec przyszłego roku będzie można przejechać ich samochodem z Los Angeles do Nowego Jorku „bez dotykania kierownicy”.

Zakładając oczywiście, że do tego czasu wszystkie stany leżące na tej trasie wprowadzą regulacje pozwalające na poruszanie się po ich drogach autonomicznych samochodów. A przeskoczenie tego problemu może być trudniejsze, niż życzyłby sobie tego Elon Musk. I to nie tylko w USA.

Zdjęcie: Flickr/minnibeach

podobne treści