internetnews

Elon Musk zabiera się za międzyplanetarny Internet

Ubiegły tydzień był dla Elona Muska wyjątkowo pracowity. Choć jako dyrektor generalny SpaceX musiał zająć się sprzątaniem po nieudanej próbie lądowania rakiety Falcon 9, nie przeszkodziło mu to pochwalić się postępami prac nad projektem Hyperloop, wspomóc badania nad obroną przed oszalałą AI i zapowiedzieć budowę międzyplanetarnego Internetu.

Ta ostatnia zapowiedź padła podczas piątkowej ceremonii otwarcia nowego biura SpaceX w Seattle. Ekscentryczny milioner wykorzystał tę okazję do tego, by zapowiedzieć uruchomienie swojego kolejnego projektu, w ramach którego będzie zajmował się dostarczaniem Internetu za pośrednictwem floty satelitów znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej. Co prawda w ostatnim czasie wiele przedsiębiorstw zapowiadało już podobne inicjatywy, ale to jednak przedsiębiorczy Afrykaner może pochwalić się bogatym portfolio zrealizowanych ambitnych projektów.

„Naszym celem jest stworzenie globalnego systemu komunikacyjnego, który byłby większy, niż wszystko, o czym mówiono do tej pory,” stwierdził Musk. „W przestrzeni kosmicznej światło rozchodzi się 40 procent szybciej niż w światłowodach. Mamy potencjał, by w dłuższej perspektywie stać się pierwszoplanowym graczem na rynku długodystansowych połączeń internetowych oraz obsługa klientów mieszkających w gęsto zaludnionych obszarach.”

Ale Elon Musk nie zamierza ograniczać się jedynie do przejmowania długodystansowego ruchu internetowego – mając na uwadze potrzeby przyszłych kolonistów chciałby, by satelitarna sieć oplotła też Marsa:

„W przyszłości marsjańska sieć telekomunikacyjna będzie istotna. Jestem przekonany, że należy ją stworzyć, a nie wydaje mi się, by ktoś już się tym zajął,” dodał Musk.

Na realizację tej wizji Musk planuje w ciągu najbliższych pięciu lat przeznaczyć 10 miliardów dolarów. Jednocześnie inwestycja ta ma przełożyć się na zwiększenie potencjału SpaceX, które ma zająć się budową tych satelitów.

podobne treści