internetnews

Elon Musk ujawnia nowe szczegóły swojego planu kolonizacji Marsa

Miesiąc temu Elon Musk zaskoczył uczestników Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego zapowiadając, że SpaceX zamierza wysłać ludzi na Marsa i to dużo szybciej, niż planuje zrobić to NASA. Wczoraj, podczas AMA w serwisie Reddit, odpowiadał na pytania internautów na ten temat.

Elon Musk już od dawna interesował się kolonizacją Marsa, jednak dopiero niedawno dowiedzieliśmy się, że SpaceX nie tylko poważnie myśli o kolonizacji Czerwonej Planety, ale też zaczęło nad tym pracować. Efektem tych prac ma być Interplanetary Transport System (ITS), który na Marsa mógłby zabrać jednorazowo do stu pasażerów oraz duże ilości towarów. Ale jeden statek, niezależnie od tego jak duży by nie był, nie wystarczy do tego, by rozpocząć kolonizację Marsa. Podczas wczorajszego AMA, Musk podzielił się z internautami nowymi informacjami na temat tego, w jaki sposób jego firma zamierza tego dokonać.

Na razie ogólny plan zakłada, że na początek SpaceX wyśle na Marsa bezzałogowy statek Red Dragon, którego zadaniem będzie przetestowanie systemów lądowania (lub jak ujął to sam Musk – „nie zrobienie na Marsie kolejnego krateru”). A już samo to nie jest takie proste. Jednocześnie SpaceX chce opracować najbardziej efektywny sposób pozyskiwania wody, najprawdopodobniej z marsjańskiego gruntu, która będzie potrzebna w kolejnych etapach.

A kolejnym z nich ma być wysłanie na Marsa bezzałogowego statku, na którego pokładzie znajdzie się ekwipunek potrzebny do zbudowania instalacji do produkcji paliwa. Dopiero wtedy ma wyruszyć pierwsza wyprawa załogowa, której zadaniem będzie budowa bazy oraz instalacji do produkcji paliwa i tlenu. Pierwsza załoga ma liczyć 12 osób, a wnętrze pierwszego ITS ma zostać w większości wypełnione niezbędnym zaopatrzeniem. Jeśli już uda założyć pierwszą marsjańską bazę (Mars Base Alpha), planuje wysyłać na Czerwoną Planetę większe ilości kolonistów i sprzętu do czasu, aż marsjańskie miasto będzie mogło funkcjonować samodzielnie.

Docelowo ludzie w marsjańskiej bazie mają mieszkać pod specjalnymi kopułami wykonanymi ze szkła i włókna węglowego, w których utrzymywana będzie ziemska atmosfera. Jednak duża część aktywności bazy, takie jak na przykład produkcja przemysłowa, ma odbywać się pod powierzchnią, gdzie roboty-górnicy mają pomóc w przygotowani odpowiednich pomieszczeń.

Co ciekawe, osiedle to nie będzie całkowicie pozbawione fizycznego kontaktu z Ziemią. Po lądowaniu na Marsie ITS ma wracać na Ziemię, a w wyjątkowych przypadkach możliwy będzie też powrót nawet wtedy, gdy wzajemne położenie obu planet nie będzie korzystne.

Wizja jest więc ogromna, niestety problemy, jakie pojawią się podczas jej realizacji nie będą dużo mniejsze.

Ilustracja: SpaceX

podobne treści