news

Elon Musk prezentuje rakietę Starship

Od jakiegoś czasu SpaceX pracuje nad dużym statkiem, który mógłby w przyszłości posłużyć do kolonizacji Marsa. Jego częścią ma być ogromna rakieta nośna o nazwie BFR oraz sam statek o nazwie Starship. Elon Musk opublikował właśnie pierwsze zdjęcie tego ostatniego.

Ponieważ prace trwają, nie jest to oczywiście ostateczna wersja statku. Co zresztą zdaje się widać, gdy przyjrzeć się bliżej aluminiowym elementom jego poszycia. Ale statek, a właściwie jego model, którym pochwalił się Musk na Twitterze, jest ważnym elementem prac nad ostateczną wersją projektu, ponieważ już wiosną posłuży do prób atmosferycznych.

SpaceX będzie podczas nich prawdopodobnie sprawdzać, po wyniesieniu statku na pewną wysokość, czy taką konstrukcją można wylądować pionowo i czy rozkład masy odpowiada oczekiwaniom. Zapewne kilka rzeczy po tych testach zostanie zmienionych, a sam Musk już teraz zapowiada, że finalna wersja Starship będzie wyglądała trochę inaczej (pojawią się między innymi okna), a jego poszycie będzie grubsze.

Docelowo Starship ma być wynoszony na orbitę przez rakietę Super Heavy. Rozmiary statku mają pozwolić mu na wykonywanie nawet lotów międzyplanetarnych, choć jego planowana pierwsza misja załogowa ma zabrać podróżnych, w tym japońskiego miliardera Yusaku Maezawa‚ę, w podróż wokół Księżyca. Elon Musk chciałby, by za kilka lat SpaceX mogło, wykorzystując rakiety BFR, wysłać ludzi na Marsa, by ostatecznie założyć tam kolonię.

Zdjęcie: Twitter/Elon Musk

podobne treści