newsWiadomości promowanewynalazki

Elon Musk pracuje nad interfacem mózg-maszyna

Elon Musk stracił co prawda ostatnio rakietę, ale nie opuszczają go śmiałe pomysły. Podczas tegorocznej konferencji Code zapowiedział, że zajmie się technologią pozwalającą na bezpośrednie połączenie ludzkiego mózgu i komputera. Teraz okazuje się, że prace nad tym już trwają.

Nie jest to jedynie próba realizacji pomysłów autorów science-fiction. Według Muska taki krok jest niezbędny, jeśli jako ludzkość nie chcemy zostać dużo w tyle za rozwojem technologii sztucznej inteligencji. Według niego odpowiedzią na ten problem jest stworzenie „koronki neuralnej” (ang. neural lace), implantu, który działałby jako pośrednik pomiędzy mózgiem, a maszynami. Miałby on oplatać neurony, przez co stanowiłby elektrochemiczny interface pomiędzy ludzkim mózgiem a komputerami, dzięki czemu można byłoby wydawać im polecenia po prostu myśląc o tym.

Klasyczna implantacja tego typu urządzenia byłaby bardzo niebezpieczna, dlatego Musk sugeruje, by urządzenie takie było wstrzykiwanie w krwiobieg. Takie podejście nie jest pozbawione sensu – w ubiegłym roku międzynarodowy zespół naukowców opublikował w Nature Nanotechnology artykuł opisujący prace nad elektronicznymi siateczkami, których zadaniem byłoby monitorowanie aktywności neuronów. Testy na myszach zakończyły się sukcesem – po kilku tygodniach od wstrzyknięcia, siateczki splątały się z neuronami, bez widocznych skutków ubocznych dla funkcjonowania organizmów zwierząt.

Według Muska właśnie taka technologia jest przyszłością. I, jeśli żadna z firm biotechnologicznych nie odważy się zacząć prowadzić badania w tym kierunku, zajmie się tym on. Takie przynajmniej stanowisko prezentował w czerwcu podczas konferencji Code. Teraz okazuje się, że prace nad jego kolejnym projektem już się rozpoczęły. A przynajmniej można tak wnioskować po dość enigmatycznym wpisie, jaki pojawił się na Twitterze milionera, który, zapytany o „koronkę neuralną” zapowiedział, że „robimy postępy. Może będę miał coś do zaprezentowania za kilka miesięcy”.

Nie zapominając o tym, że pomiędzy siateczką monitorującą funkcjonowanie neuronów u myszy, a funkcjonalnym interfacem mózg-maszyna u ludzi jest jednak spora różnica, nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejne doniesienia z nowego frontu prac Elona Muska.

Zdjęcie: Flickr/jdlasica

podobne treści