news

Elon Musk chce wprowadzenia regulacji dla sztucznej inteligencji

Nie jest tajemnicą, że Elon Musk jest dość sceptycznie nastawiony wobec sztucznej inteligencji. Swoim obawom dawał wyraz już niejednokrotnie, ostrzegając przed zagrożeniami, jakie mogą wiązać się z nią wiązać. Teraz wezwał do nałożenia regulacji na prace nad sztuczną inteligencją.

Nie chodzi oczywiście o wyspecjalizowane algorytmy, z których często nieświadomie korzystamy na co dzień używając usług Google czy Microsoftu. Musk ma w tym kontekście na myśli ogólną SI, która mogłaby uzyskać samoświadomość. Według niego taka SI mogłaby stać się „zagrożeniem dla istnienia cywilizacji”.

Swoje uwagi wygłosił podczas spotkania gubernatorów poszczególnych stanów wchodzących w skład Stanów Zjednoczonych. Miejsce to nie był przypadkowe, Musk uważa bowiem, że konieczne jest wprowadzenie regulacji związanych z badaniami nad tak rozumianą sztuczną inteligencją. I są one konieczne już teraz, zanim wymknie się ona spod kontroli.

„SI to ten rzadki przypadek, gdy trzeba działać proaktywnie, a nie reaktywnie. Jeśli zadziałamy reaktywnie, będzie już za późno,” stwierdził Musk.

Musk dodał, że zdaje sobie sprawę z tego, że jego słowa brzmią jak sygnał alarmowy, ale dopóki ludzie nie zobaczą maszyn, które staną się wobec nich agresywne, cały problem może wydawać się urojony. A on wlałby jednak tego uniknąć.

Nie on jeden. Obawy Muska podziela na przykład profesor Stephen Hawking. Sam Musk dwa lata temu przekazał 10 milionów dolarów na badania dotyczące metod kontrolowania sztucznych inteligencji.

Zdjęcie: Flickr/jdlasica

podobne treści