biznesnews

Elon Musk: byliśmy idiotami

Nieczęsto zdarza się, by Elon Musk przyznawał się do błędu. Jednak coś takiego nastąpiło w piątek, kiedy to opublikowany został wywiad, w którym szef Tesli przyznaje, że w związku z produkcją Modelu 3 „byliśmy idiotami i nie wiedzieliśmy co robimy”.

Tak, takie słowa naprawdę padły z ust Muska w wywiadzie udzielonym agencji Bloomberg, w którym szef Tesli starał się wytłumaczyć wszystkie opóźnienia związane z produkcją pierwszego „masowego” samochodu elektrycznego firmy.

Jak tłumaczy Musk, firma miała nadzieję, że dzięki automatyzacji wielu procesów uda się obniżyć koszty jednocześnie przyspieszając produkcję. Problem w tym, że w procesie produkcyjnym Modelu 3 Tesla próbowała zautomatyzować procesy, które ludzie wykonują lepiej od maszyn.

„W PowerPoincie wyglądało to świetnie, ale w rzeczywistości było dramatem,” stwierdził Musk. „Wiele z naszych pomysłów na automatyzację przynosiło skutki odwrotne od zamierzonych.”

Jak wyjaśnia dalej Musk, ostatecznie zarzucono te plany, a maszyny, które w praktyce generowały opóźnienia zostały zastąpione ludźmi. Dopiero w czerwcu tego roku udało się rozwiązać problemy i osiągnąć zakładany wcześniej poziom produkcji wynoszący 5 tysięcy sztuk tygodniowo.

Warto dodać, że Tesla nie jest jedynym producentem samochodów, który uważa, że nawet na linii produkcyjnej roboty nie mogą całkowicie zastąpić ludzi. Do takich samych wniosków doszedł już jakiś czas temu koncern Daimler AG, który odkrył, że zaprojektowanie i oprogramowanie robotów, które poradziłyby sobie z montowaniem wszystkich możliwych opcji wyposażenia Mercedesów S-Class jest za drogie i taniej jest zatrudnić nowych pracowników, którzy w ciągu kilku dni mogą zmieniać swoje zadania.

Zdjęcie: Flickr/jurvetson

podobne treści