wtf

Elektroniczny dowód osobisty do wymiany

 

Nowy wzór dowodu osobistego, wyposażony w tak zwaną warstwę elektroniczną obowiązuje raptem od marca tego roku, ale już teraz wiadomo, że trzeba będzie go czym prędzej zastąpić. Wszystko przez nowe rozporządzenie unijne i polski bezwład urzędniczy.

Z początkiem tego miesiąca weszło w życie unijne rozporządzenie wprowadzające nowe standardy tego, w jaki sposób powinien wyglądać blankiet dowodu osobistego wydawanego przez kraje unijne. Ma być na nim od teraz widoczny między innymi dwuliterowy kod państwa członkowskiego wydającego dany dokument umieszczony na tle unijnych symboli, a w jego warstwie elektronicznej mają być zapisane dwa odciski palców posiadacza.

Jak nietrudno się domyślić, obecny polski wzór e-dowodu nie zawiera tych elementów. W związku z tym obecnie obowiązujący wzór trzeba będzie zmienić.

Czy MSWiA przygotowując wzór e-dowodu nie wiedziało o tym, że niedługo po jego wprowadzeniu wejdzie w życie unijne rozporządzenie, przez które trzeba będzie znowu rozpoczynać prace nad nowym wzorem dokumentu?

Wiedziało. Ale nie jest to takie proste. Ministerstwo tłumaczy, że prace nad obecnym e-dowodem prowadzone były w ramach projektu pl.ID od prawie dekady. Jednak bez większych rezultatów. Finansowany z funduszy unijnych projekt ciągnął się tak długo, że w pewnym momencie rząd stanął przed wyborem – albo zwróci 150 milionów złotych funduszy unijnych, albo do marca 2019 roku zrealizuje wieloletni projekt. Wybrano tę drugą opcję i w po przyjęciu nowej, rządowej koncepcji e-dowodu w sierpniu 2017 udało się rozpocząć jej realizację. Unijne rozporządzenie, o którym mowa, powstało w ostatnim etapie realizacji projektu e-dowód i zostało przyjęte już po jego wdrożeniu.

Teraz ministerstwo ma dwa lata na dostosowanie dowodów osobistych do nowych wymogów. Konieczność dołączenia do warstwy elektronicznej dowodu odcisków dwóch palców oznacza także, że tylko do sierpnia 2021 roku możliwe będzie wygodne składanie wniosków o wydanie dowodu osobistego przez internet.

Ilustracja: Ministerstwo Cyfryzacji

podobne treści