news

Elektroniczne banknoty niemożliwe do podrobienia

Jak ulepszyć zabezpieczenia banknotów przed fałszerstwem? Dodać do pieniędzy malutki obwód elektryczny. Banknoty będą wyposażone w organiczny półprzewodnik, który przynajmniej w teorii ograniczy nielegalne kopiowanie pieniędzy lub ułatwi namierzanie skradzionych.

Badania przeprowadzone przez niemieckich i japońskich naukowców, którzy użyli złota, tlenku glinu i związków organicznych doprowadziły do wyprodukowania mikroskopijnych obwodów elektrycznych. Każdy ma jedynie 250 nanometrów grubości i wymaga 3 woltów napięcia, żeby umożliwić jego odczytanie, także bezprzewodowo. Czy to znaczy, że może za parę lat będziemy śledzeni przez Mieszka I w naszej kieszeni? [New ScientistPop-Sci]

podobne treści

  • Anonim

    Miszko śledzi już od dawna, każdy banknot posiada unikalny numer seryjny który jest rejestrowany przy pomocy kamery wewnątrz kasy fiskalnej za każdym razem kiedy za coś płacimy. Dzięki temu wiadomo w jakich nominałach dostaliśmy wypłatę, które pieniądze wypłaciliśmy z bankomatu, komu je pożyczaliśmy, gdzie i za co nimi płaciliśmy.

  • Anonim

    Mieszko śledzi już od dawna, każdy banknot posiada unikalny numer seryjny który jest rejestrowany przy pomocy kamery wewnątrz kasy fiskalnej za każdym razem kiedy za coś płacimy. Dzięki temu wiadomo w jakich nominałach dostaliśmy wypłatę, które pieniądze wypłaciliśmy z bankomatu, komu je pożyczaliśmy, wreszcie gdzie i za co nimi płaciliśmy.