biznessamochody

ElectroMobility Poland szuka partnera do budowy samochodu

Spółka ElectroMobility Poland poinformowała dziś, że rozpoczęła poszukiwania partnera, który ma pomóc w budowie polskiego samochodu elektrycznego. Podmioty, które przejdą do kolejnego etapu, mają być znane do końca stycznia przyszłego roku.

Był już konkurs na karoserię, teraz ogłoszono konkurs na cały samochód. O ile rozpisany w marcu tego roku konkurs na karoserię polskiego samochodu elektrycznego można uznać za pewien sposób promocji pomysłu budowy polskiego osobowego samochodu elektrycznego, tak obecne postępowanie jawi się jako, cóż… Sami oceńcie.

Jak podaje Gazeta Prawna, szef ElectroMobility Poland, Piotr Zaremba, poinformował, że:

„Procedura posłuży pozyskaniu know-how z zewnątrz. W najbliższych planach EMP jest nawiązanie współpracy z zespołami, które mają kompetencje w zakresie konstrukcji, prowadzenia prac rozwojowych, budowy prototypu oraz przygotowania do wdrożenia produkcji osobowego samochodu elektrycznego.”

„Stawką w +konkursie na prototyp+, organizowanym przez EMP są duże kwoty, które Skarb Państwa planuje przeznaczyć na uruchomienie produkcji samochodu elektrycznego w Polsce,” oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Spółka czeka do 20 grudnia na deklaracje udziału ze strony chętnych, a do końca roku na zgłoszenia. W ciągu miesiąca wyłonieni zostaną uczestnicy drugiego etapu, a w ciągu miesiąca mają zostać z nimi podpisane umowy na opracowanie szczegółowej koncepcji technicznej i budowę funkcjonalnego prototypu, a także na opracowanie wstępnej koncepcji budowy prototypu wdrożeniowego, kosztów, inwestycji i planu uruchomienia produkcji. EMP ma nadzieję, że wiosną 2019 roku będzie dysponować jeżdżącymi prototypami osobowych samochodów elektrycznych oraz ich dokumentacją techniczną, co ma być wstępem do rozpoczęcia budowy zaplecza technicznego dla uruchomienia w Polsce produkcji seryjnej.

Wygląda więc na to, że ElectroMobility Poland zamierza działać trochę jak DARPA. Co akurat można ocenić pozytywnie, w końcu agencja walnie przyczyniła się do rozwoju wielu technologii, które zostały później skomercjalizowane i często stanowią o sile amerykańskiej gospodarki. Oczywiście obszar zainteresowań EMP jest dużo, dużo węższy, ponieważ dotyczy jedynie stworzenia polskiego elektrycznego samochodu, ale biorąc pod uwagę, że w naszym kraju nie ma już przedsiębiorstw, które miałyby jakiekolwiek doświadczenie w projektowaniu i produkcji samochodów osobowych, jestem bardzo ciekaw, kto do tego konkursu się zgłosi.

Zdjęcie: Flickr/Håkan Dahlström

podobne treści