wynalazki

Elastyczny smartphone pozwoli wygodnie wertować wirtualne strony

Od dłuższego już czasu oczekujemy na pojawienie się urządzeń mobilnych wyposażonych w giętkie ekrany. Na razie bez większego skutku. Możliwe, że spowodowane jest to tym, że producenci nie wypracowali jeszcze sposobów na wykorzystanie możliwości elastycznych ekranów. Jeśli tak jest w rzeczywistości, naukowcy z kanadyjskiego Queen’s University mają dla nich interesującą podpowiedź.

Kanadyjscy naukowcy zbudowali prototyp smartphone’a z giętkim ekranem o nazwie ReFlex. Został on wyposażony w wyprodukowany przez LG ekran OLED oraz odpowiednie czujniki wykrywające wibracje i wyginanie urządzenia. Ale nie to jest najbardziej interesujące – w tym przypadku najciekawsze jest to, że zbierane przez czujniki dane posłużyły do stworzenia nawigacji opartej na wyginaniu ekranu urządzenia.

„Kiedy smartphone odginany jest w prawo i w dół, [wyświetlane na jego ekranie] strony przewracają się pod palcami, dokładnie tak, jak robiłyby to w przypadku książki,” wyjaśnia Roel Vertegaal, dyrektor Human Media Lab Queen’s University. „Im bardziej urządzenie jest wyginane, tym szybciej przewracają się strony. Dodatkowo użytkownicy mogą wyczuć ich przewracanie pod palcami dzięki silniczkom wibracyjnym umieszczonym w telefonie.”

Opracowana przez nich technologia nie ogranicza się tylko do symulowania przewracania kartek. Kanadyjscy naukowcy swój pomysł na interface przetestowali również na grach. A konkretniej na Angry Birds. W tym przypadku wyginanie ekranu odpowiadało naciąganiu procy, z której wystrzeliwane są najsłynniejsze fińskie ptaki.

Trudno powiedzieć, czy akurat taki sposób wykorzystania możliwości elastycznych ekranów sprawdzi się w przypadku smartphone’ów, ale jeśli nie, to może w przypadku czytników e-booków? Tak czy inaczej, Roel Vertegaal wydaje się być przekonany, że tego typu elastyczne urządzenia w ciągu pięciu lat trafią do rąk użytkowników.

Zdjęcie: Queen’s University

podobne treści