wynalazki

Elastyczne baterie zrewolucjonizują elektronikę?

Jednym z największych problemów związanych z zagadnieniem elastycznej elektroniki są ograniczenia związane z budową współczesnych baterii – niezależnie od tego, jak bardzo elastyczne będą obwody, baterie litowo-jonowe wyginać się nie mogą. Chyba, że zastosuje się najnowszy pomysł naukowców.

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez Johna Rogersa z University of Illinois, co prawda nie znalazł sposobu na to, by sprawić, że baterie staną się elastyczne, ale udało mu się w opracować rozwiązanie, które w pewnym sensie pozwala obejść to ograniczenie. Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się co prawda już trzy lata temu, ale teraz udało im się znacznie dopracować tą technologię.

Opracowana przez nich bateria składa się bowiem z całego szeregu połączonych ze sobą, małych ogniw litowo-jonowych, które umieszczone są na elastycznym materiale. Połączenia pomiędzy poszczególnymi ogniwami również są elastyczne, dzięki czemu całość może wyginać się i rozciągać nawet o jedną trzecią początkowej długości, bez żadnego wpływu na działanie. Dodatkową zaletą jest to, że warstwa zawierająca poszczególne ogniwa przykryta jest również elastycznym polimerem, dzięki czemu całość jest wodoodporna.

Żeby zademonstrować sposób, w jaki opracowana przez nich bateria mogłaby być wykorzystywana, badacze zbudowali wokół niej prototyp urządzenia medycznego monitorującego stan pacjenta, które można nosić na ręce poprzez dodanie odpowiednich sensorów. Mało tego, urządzenie wyposażono także w miniaturowe panele słoneczne, dzięki czemu podczas pracy jednocześnie jest ono ładowane.

Oczywiście ładowanie podczas pracy możliwe tylko w przypadku urządzeń, które nie wykorzystują dużych ilości energii elektrycznej, ale bateria, która w praktyce jest elastyczna, może być w przyszłości istotnym przełomem w projektowaniu całkowicie elastycznych urządzeń.

Zdjęcie: J. Rogers, University of Illinois

podobne treści