news

Eksplozja rakiety Falcon 9 na platformie startowej

Raz na wozie, raz pod wozem. Jeszcze kilka dni temu SpaceX cieszyło się z podpisania pierwszego kontraktu na wyniesienie satelity za pomocą wykorzystanej już wcześniej rakiety. Plany te jednak mogą ulec zmianie po wypadku, do jakiego doszło wczoraj na przylądku Canaveral.

Podczas testów na platformie startowej, poprzedzających planowany na sobotę start kolejnej rakiety Falcon 9, doszło do potężnej eksplozji. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale w wyniku wybuchu zniszczona została zarówno rakieta, jak i jej ładunek, którym był zbudowany przez Israel Aerospace Industries satelita telekomunikacyjny Amos-6. Jednym z klientów, którzy mieli z niego korzystać Facebook, który planował za jego pośrednictwem dostarczać Internet do północnej części Afryki.

Przyczyny wypadku nie są na razie znane, ale Elon Musk już zapowiedział, że kiedy tylko dowie się czegoś więcej, podzieli się tymi informacjami. W tym roku SpaceX udało się przeprowadzić osiem startów, kolejne dziewięć, wśród których miał być także pierwszy start rakiety Falcon Heavy, planowanych było na kolejne miesiące, ale teraz stoją one poda znakiem zapytania.

podobne treści