newsWiadomości promowane

Eksplozja meteorytu nad Rosją

Do całej litanii dziwnych zjawisk, które miały miejsce w okolicach Czelabińska, możemy dziś oficjalnie dodać eksplozję meteorytu.

Incydent miał miejsce dziś rano pod Czelabińskiem (około 1500 kilometrów na wschód od Moskwy). Funkcjonariusze rosyjskiego Ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych potwierdzili agencji RIA-Novosti, że „wstępne ustalenia wskazują na deszcz meteorytów. Mamy informacje o wybuchu na wysokości 10 tysięcy metrów. Są one właśnie weryfikowane.”

Jeśli jednak wierzyć miejscowym oraz nagraniom, których jest nawet więcej niż gdyby podobne zdarzenie miało miejsce w innym kraju ponieważ rosyjscy kierowcy mają zwyczaj jeździć z włączonymi kamerą (w końcu nie wiadomo co się przytrafi na drodze), meteoryt był jeden a wybuch był silny i oślepiający. Fala uderzeniowa wybijała szyby i zniszczyła nadajniki komórkowe. Pięć osób w stanie ciężkim trafiło do szpitala, około 500 ma mniejsze obrażenia. Pojawiają się także doniesienia o fragmentach meteorytu spadających na okoliczne obszary Rosji oraz na Kazachstan.

Na razie nie wiadomo co konkretnie spowodowało eksplozję meteorytu w atmosferze, ani czy sam meteoryt był odłamkiem asteroidy 2012 DA 14, która przelatuje aktualnie w rekordowo bliskiej odległości od Ziemi. Rosyjskie władze na pewno poszukują już odłamków.

Na razie pozostaje nam więc obejrzeć nagrania z Czelabińska i mieć nadzieję, że kiedy do naszej planety zbliżać się będzie większy obiekt, będziemy mieli technologię, dzięki której nie dopuścimy do podobnego zdarzenia na większą skalę.

podobne treści