wynalazki

Egzoszkielet zintegrowany z Alexą Amazonu

Istnieją różne egzoszkielety. W końcu badania nad nimi trwają nie od dziś. Ale egzoszkieletu, który zintegrowany jest z wirtualną asystentką raczej jeszcze nie było.

Alexa Amazonu jest już praktycznie wszędzie. Można znaleźć ją w smartphone’ach, tabletach, głośnikach czy gadżetach kuchennych. Od teraz jest także na egzoszkieletach. A konkretniej na jednym, nazwanym Arke, który zaprojektowany został przez firmę Bionik Laboratories.

Arke jest egoszkieletem medycznym, który projektowany był z myślą o rehabilitacji. W tym zakresie Alexa może być całkiem przydatna, ponieważ to ona może kontrolować ruchy urządzenia. Przykładowo może nauczyć się sekwencji ruchów, pomagając w ten sposób w wykonaniu zadanych przez rehabilitanta ćwiczeń. Alexa może też nasłuchiwać konkretnych poleceń, takich jak na przykład „zrób krok do przodu”.

Egzoszkielet nie jest jednak wyposażony w mikrofony, więc aby odbierać polecenia wydawane głosem, musi być sparowany na przykład ze smartphonem z zainstalowaną Alexą i odpowiednią aplikacją.

Na razie urządzenie jest dopiero prototypem, ale już teraz może budzić pewne kontrowersje. Z jednej strony zamysł twórców jest jasny – Arke, jako urządzenie medyczne może pomóc w rehabilitacji, a sterowanie głosowe jest w takiej sytuacji przydatne. Z drugiej strony jedno źle wypowiedziane polecenie może w takiej sytuacji bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Zdjęcie: Bionik Laboratories

podobne treści