news

Egzoszkielet XOS 2 zrobi z ciebie Iron Mana

Egzoszkielety to nie domena science fiction. Firma Raytheon prezentuje drugą generację XOS, czyli konstrukcji, która nawet słabeusza zamieni w mocarza.

XOS 2 został zaprezentowany w siedzibie firmy w Salt Lake City. Jest lżejszy, mocniejszy i szybszy od poprzednika (XOS), ale zużywa 50 procent mniej mocy i jest bardziej odporny na czynniki środowiskowe. Główne przeznaczenie egzoszkieletu to udzielenie żołnierzom pomocy w wykonywaniu wyczerpujących czynności takich jak podnoszenie ciężarów. Ubrany w XOS 2 delikwent podnosi setki kilogramów jak piórko. Dzięki temu urządzeniu jedna osoba może wykonać pracę, do której dotychczas było potrzebnych kilka, więc inni żołnierze mogą się w tym czasie zająć pozostałymi garnizonowymi czynnościami.

Egzoszkielet zbudowany jest z czujników, kontrolerów, podnośników hydraulicznych oraz układu zasilania. Producenci nie wspominają nic o reaktorze łukowym, ale sprawa jest jasna – pytanie tylko, gdzie go ukryli.

XOS Exoskeleton Goes to Mark II With More Superpowers Można się domyślać, że inżynierowie czerpali inspirację nie tylko z trudów codzienności na froncie, ale i z popkultury. [Matt Buchanan/giz, Raytheon]

podobne treści