news

Edward Snowden otrzymał trzyletnie pozwolenie na pobyt w Rosji

Tymczasem Edward Snowden, któremu niedawno skończył się roczny azyl w Rosji, otrzymał trzyletnie prawo pobytu w tym kraju. O fakcie tym poinformował wczoraj rosyjski prawnik Snowdena Anatolij Kucherena.

„Pierwszego sierpnia otrzymał trzyletnie pozwolenie na pobyt,” oświadczył Kucherena w rozmowie z Russia Today. „Będzie mógł bez przeszkód podróżować po kraju oraz wyjeżdżać za granicę. Jego wyjazdy nie będą mogły jednak trwać dłużej niż trzy miesiące.”

Kucherena dodał, że jego klient nie ubiegał się o azyl polityczny, który pozwoliłby mu zostać już w Rosji na stałe. Zamiast tego za trzy lata najprawdopodobniej będzie starał się o przedłużenie pozwolenia na pobyt. Po pięciu latach stałego zamieszkania na terytorium Federacji Rosyjskiej będzie mógł się ubiegać o obywatelstwo.

Prawnik Snowdena stwierdził także, że jego klient jest zadowolony z pracy, którą obecnie wykonuje oraz cieszy się z tego, że może nadal zajmować się informatyką. Jego zarobki są podobno „adekwatne” a o jego bezpieczeństwo dba prywatna firma ochroniarska. Kucherena dodał także, że Snowden zamierza w niedalekiej przyszłości zorganizować konferencję prasową.

podobne treści