news

EcoModo – Nowości z serwisu TreeHugger

W tym tygodniu w serwisie TreeHugger: roboty kroczące dla armii, Indie zawalone e-śmieciami, chodniki które generują prąd (z twoją pomocą) i wiele więcej!

Baterie do samochodów elektrycznych Mitsubishi idą jak ciepłe bułeczki
Samochody elektryczne tworzą nową jakość w przemyśle motoryzacyjnym. Mitsubishi zwietrzyło w tym swoją szansę i ostro wzięło się do roboty, prześcigając nawet znacznie większych samochodowych graczy (np. Toyotę). Efekty już widać – żeby zaspokoić popyt, dostawcy Mitsubishi budują nową fabrykę baterii litowo-jonowych. Ma ona zwiększyć produkcję o 50%.

Chodniki wykorzystają ciebie
Chodniki. Używamy ich każdego dnia. Zużywamy na nich mnóstwo energii – chodząc, biegając czy czołgając się po imprezie. Dlaczego by tego nie wykorzystać? Dzięki zjawisku piezoelektrycznemu możliwe będzie zamienianie energii ludzkiego chodu na energię elektryczną. Spodziewałeś się, że przysłużysz się swemu miastu… chodząc?

Lampa przyssana do okna ładuje się sama
Ta lampa zadziała nawet gdy śnieg znów odetnie prąd. I do tego jest czysto ekologiczna. Można ją przykleić do okna, a umieszczone na jej podstawce panele słoneczne zbiorą energię słoneczną w ciągu dnia, by móc z niej skorzystać w nocy. Prosty pomysł na zieloną energię.

Samowystarczalna telefonia komórkowa dla Afryki
W Indiach zbudowano stację nadawczą telefonii komórkowej, która jest zasilana 50-watową elektrownią słoneczną. Stacje są łatwe w montażu i mogą być umieszczane w odludnych miejscach, gdzie dostawy energii elektrycznej napotykają na trudności. Stąd głównym rynkiem zbytu ma być Afryka.

Uda się czy nie? Ogniwa paliwowe Bloom Box (Film)
W środę premiera Bloom Boxa – ogniwa paliwowego, które ma wspomóc elektrownie wiatrowe i słoneczne. Media twierdzą, że zastąpi sieci energetyczne. Ale czy przejdzie pewien drobny test?

Roboty na słońce do wojen podwórkowych (Film)
Pomysł na ekorozrywkę? Zbuduj swojego własnego robota na baterie słoneczne i walcz ze znajomymi. Te małe potworki są szybkie, proste i bojowe. Zobacz film z jednego z takich pojedynków.

HP uruchomiło pierwszą serwerownię chłodzoną powietrzem
Serwerownie zużywają 60% energii na chłodzenie. Dlatego firmy intensywnie pracują nad zwiększeniem Teraz HP otworzyło pierwszą serwerownię chłodzoną w 100% powierzem. I póki co jest to ich najefektywniejszy obiekt tego typu.

GreenMap na iPhone’a
GreenMap bazuje na mapach Google i pozwala na znalezienie mnóstwa ekomiejsc w miastach na całym świecie. Dzięki niemu możesz szukać imprez, firm czy zielonych widoków – słowem wszystkiego, co ekologiczne. Teraz GreenMap możesz zabrać wszędzie, bo odpowiednia aplikacja dostępna będzie na iPhone’a.

Ilość e-śmieci w Indiach wzrośnie o 500% do 2020
Liczba e-śmieci produkowanych w krajach rozwiniętych utrzyma się na stałym poziomie do 2015 roku, a następnie zacznie spadać. To świetna wiadomość dla środowiska, które ciężko znosi wyrzucone gadżety, komputery czy telewizory. Jednakże w samych Indiach ilość elektronicznych odpadków ma wzrosnąć o 500% w ciągu 10 lat. Jest się czego bać.

Zielone roboty kroczące dla armii
Cóż, mamy już automatyczne roboty latające nad głowami Talibów. Dlaczego więc nie zaprząc do pracy robomułów, które udźwigną 200 kg i będą oszczędzać energię w prawdziwym ekologicznym stylu? Boston Dynamics zapłaci wynalazcy 32 miliony dolarów. A Clean Technica już wymyśliła dla nich ekozastosowania.

[Jaymi Heimbuch]

podobne treści