biznes

EASA zezwala na swobodny dostęp do Internetu na pokładzie samolotu

Zakaz korzystania z urządzeń mobilnych na pokładzie samolotu już niebawem będzie tylko wspomnieniem. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) uznała, że pokładowa elektronika samolotów jest zabezpieczona przed zakłóceniami, jakie mogą wywoływać gadżety, w związku z czym pasażerowie będą mogli z nich korzystać do woli podczas lotu.

Zgodnie z nowymi regulacjami pasażerowie nie będą już musieli włączać trybu samolotowego w smartfonach i tabletach. Będą także mogli korzystać z sieci 3G oraz 4G podczas lotu. Oczywiście jeśli taką możliwość przewidzi dany przewoźnik.

Zmiana przepisów weszła już w życie i dotyczy wszystkich europejskich linii lotniczych. Jednak na to, by na pokładach samolotów rzeczywiście móc skorzystać ze wszystkich możliwości współczesnych urządzeń mobilnych, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać – nowe przepisy co prawda pozwalają liniom lotniczym na świadczenie usług telekomunikacyjnych na pokładach własnych samolotów, ale stworzenie odpowiedniej infrastruktury potrwa co najmniej kilka miesięcy.

Jednocześnie nadal obowiązywać będą przepisy, które pozwalają załodze samolotu nakazać pasażerom wyłączenie urządzeń mobilnych.

Nowe przepisy powinny znacząco ułatwić życie pasażerom, którzy podczas podróży, która nierzadko potrafi trwać kilka godzin, będą mogli rozmawiać, przeglądać zasoby Sieci i pracować. Jednocześnie nietrudno wyobrazić sobie, że dostęp do sieci komórkowej może być przez wiele linii lotniczych potraktowany jako dodatkowa usługa, za którą pobierana będzie opłata. Tak czy inaczej nowe zasady przypadną do gustu chyba wszystkim.

Zdjęcie: Flickr/SuperJet International

podobne treści