internetnews

e-PIT padł w dniu uruchomienia

A miało być tak pięknie. Resort finansów obiecywał, że od 15 lutego każdy będzie mógł zalogować się do specjalnie w tym celu przygotowanego portalu i sprawdzić swoje zeznanie podatkowe za poprzedni rok, które przygotowane zostały przez Urzędy Skarbowe. Niestety, nie każdy może to zrobić.

O północy z czwartku na piątek została uruchomiona usługa Twój e-PIT. W jej ramach US przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok dla każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, musi się wtedy zalogować i zatwierdzić przygotowane zeznanie, czy samodzielnie je złożyć.

Tyle w teorii. W praktyce zanim przygotowana specjalnie w tym celu strona padła, według danych ministerstwa, rozliczyć za jej pomocą podatek zdążyło około 20 tysięcy osób. Około godziny 11 niemożliwe stało się uzupełnianie i zmiana danych, a system najwyraźniej nie był w stanie pobrać informacji z przeciążonej bazy. Później strona całkowicie zniknęła i nadal nie jest dostępna w chwili pisania tego tekstu. Na razie nie wiadomo, kiedy usługa zostanie przywrócona.

Czy można było przewidzieć, że skoro każdy pracownik w tym kraju, czyli jakieś 23 miliony osób, zobowiązany jest do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych to zainteresowanych sprawdzeniem przygotowanych przez US formularzy będą miliony? Zdecydowanie tak. Czy podjęto odpowiednie kroki? Sądząc po tym, że już od kilku godzin strona epit.podatki.gov.pl informuje o tym, że „Przekroczono limit czasu połączenia”, najwyraźniej nie.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy to cyfryzacja po polsku wygląda właśnie w taki sposób. Ogromne problemy z działaniem od początku miał system ePUAP, ale też wpadki zaliczyły CEPiK, obywatel.gov.pl i inne, powiązane z nimi.

[Aktualizacja]

Około godziny 14:30 e-PIT już działa

[Aktualizacja 2]

Około godziny 15:30 problemy z działaniem e-PIT

[Aktualizacja 3]

Około godziny 16:30 e-PIT wydaje się działać poprawnie

Zdjęcie: Twitter/MF_GOV_PL

podobne treści