wynalazki

E-Ink prezentuje kolorowy e-papier, ale raczej nie trafi on szybko do czytników

Podczas konferencji Display Week 2016, jaka odbyła się niedawno w San Francisco, E-Ink, największa firma zajmująca się produkcją elektronicznego papieru, zaprezentowała swój nowy produkt. Jest nim kolorowy e-papier o nazwie Advanced Color ePaper.

Nie jest to co prawda pierwszy elektroniczny papier, na którym można wyświetlać kolory – taką możliwość miał już na przykład opracowany jeszcze w 2010 roku E-Ink Triton, ale tym razem wygląda na to, że udało się przezwyciężyć wcześniejsze problemy, które skutkowały tym, że stosowane wcześniej rozwiązania nie przyjęły się. Tym razem może być inaczej, choć to jeszcze nie znaczy, że szybko zobaczymy czytniki z kolorowymi ekranami.

Wszystko przez to, że Advanced Color ePaper (ACeP) nie jest przeznaczony dla nich – firma E-Ink zaprezentowała na razie rozwiązanie skierowane głównie do podmiotów zainteresowanych tablicami reklamowymi lub informacyjnymi. ACeP, w którym pojedyncza mikrokapsułka e-tuszu może przyjąć jeden z ośmiu „stanów kolorystycznych”, przez co możliwe jest odwzorowanie 32 tysięcy kolorów, został bowiem zaprezentowany w formie paneli o przekątnej wynoszącej 20 cali i rozdzielczości 2500 na 1600. Daje to 150 ppi, czyli w sumie niewiele poniżej tego, czym mogą pochwalić się współczesne czytniki, ale na razie firma nie pochwaliła się planami skonstruowania mniejszej wersji swojego ekranu ACeP.

Nie znaczy to jeszcze co prawda, że takie próby nie zostaną podjęte, ale tutaj pojawia się kolejne rozczarowanie – ekrany produkowane w technologii ACeP mają wejść do masowej produkcji dopiero w roku 2018. Wygląda więc na to, że to Amazon, który już od kilku miesięcy przygotowuje się podobno do produkcji kolorowych ekranów Liquavista, będzie pierwszą firmą, która wprowadzi na masową skalę kolory do czytników.

podobne treści