news

E-dowody od marca przyszłego roku

Rząd przygotowuje rewolucję w dowodach osobistych. Od przyszłego roku ma rozpocząć się proces ich wymiany na wersję „elektroniczną”.

„Elektroniczny”, czy, jak określają go media, e-dowód, będzie nadal fizyczną plastikową kartą, ale będzie wyposażony w chip zbliżeniowy, który ma pełnić funkcje podpisu elektronicznego. Nowy wzór dokumentu zastąpi ten wydawany obecnie, ale proces wymiany wszystkich dokumentów będzie postępował sukcesywnie i potrwa dekadę. Co ciekawe, nowy dowód będzie wydawany bezterminowo.

Na umieszczonym w dowodzie chipie znajdować się będzie profil osobisty, który funkcjonować ma jak podpis elektroniczny. Dzięki temu, poprzez przyłożenie dowodu (i wpisanie znanego tylko posiadaczowi kodu PIN) do specjalnego czytnika, będzie można potwierdzić swoją tożsamość w usługach online. Profil taki znajdzie się w dowodach wydawanych osobom pełnoletnim.

W warstwie elektronicznej dowodu zapisane będą także dane posiadacza, w tym fotografia w formacie spełniającym wytyczne Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, dzięki czemu nowy dowód osobisty będzie spełniał warunki dokumentu podróży.

Wczoraj odbyło się w sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu, który pozwoli na wprowadzenie nowego wzoru dowodów osobistych, które według planu mają być wydawane już od marca przyszłego roku. Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w którym do tej pory nie funkcjonują jeszcze dowody osobiste wyposażone w warstwę elektroniczną – takie rozwiązanie funkcjonuje już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, na Węgrzech, Litwie i we Włoszech.

Zdjęcie: Flickr/DrabikPany

podobne treści