news

E-dowód już od 4 marca

Polska jest jednym z niewielu krajów w Unii, w której nie wdrożono jeszcze elektronicznych dowodów osobistych. Jak zapowiada jednak minister cyfryzacji, Marek Zagórski, niebawem się to zmieni – w ministerstwie kończone są prace nad odpowiednimi rozporządzeniami w tej sprawie.

Według aktualnego stanu prac, projekt elektronicznych dowodów osobistych ma zostać wdrożony w życie 4 marca i to od tego dnia będziemy mogli składać wnioski o wydanie takiego dokumentu. W tym dniu rozpocznie się dziesięcioletni proces wymiany wszystkich dowodów osobistych na ich wersje elektroniczne, który w pierwszej kolejności obejmie osoby, których dotychczasowe dokumenty stracą ważność, lub zostaną przez nich zgubione lub w inny sposób utracone.

Sam e-dowód będzie podobny do obecnego dokumentu. Różnić się ma obecnością specjalnego chipu, w którego pamięci będą zakodowane nasze dane identyfikacyjne, w tym zdjęcie biometryczne. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na umieszczonym w dowodzie chipie znajdować się będzie także profil osobisty, który funkcjonować ma jak podpis elektroniczny.

„E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, „mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. „Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.”

Jak to rozwiązanie sprawdzi się w praktyce, przekonamy się już niebawem.

Ilustracja: MSWiA

podobne treści