news

E-dowód cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków

Od poniedziałku można już składać wnioski o wydanie dowodów osobistych wyposażonych w warstwę elektroniczną. Według ministra cyfryzacji, Marka Zagórskiego, e-dowód cieszy się dużym zainteresowaniem.

Od 4 marca obowiązuje nowy wzór dowodów osobistych. Nowe dokumenty, choć z wyglądu przypominają te obowiązujące do tej pory, wyposażone są w chip z tak zwaną warstwą elektroniczną, która ma ułatwić kontakty z usługami administracji państwowej.

Jak podaje minister, wbrew wcześniejszym obawom, system dowodów osobistych z warstwą elektroniczną działa sprawnie. Wczoraj, do godziny 13tej złożono 11 tysięcy wniosków o wydanie e-dowodu. Co ciekawe, ponad 10 procent z nich złożono w formie elektronicznej.

„Tylko przez osiem pierwszych godzin działania systemu otrzymaliśmy niemal czterokrotnie więcej wniosków online niż każdego innego dnia. Wszyscy, którzy czekają na nowy dowód odbiorą go w ciągu najbliższych kilkunastu dni,” mówi minister Zagórski.

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, prace nad wdrożeniem nowego systemu zaczęły się jednak dużo wcześniej.

„Przeprowadziliśmy testy wydajnościowe, przeszkoliliśmy niemal 5,5 tysiąca urzędników. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w tę operację. To jeden z najbardziej skomplikowanych projektów, jakie kiedykolwiek wdrażała nie tylko polska administracja, ale i biznes,” chwali się minister Zagórski. „Udało się. W ciągu 10 miesięcy zrobiliśmy to, co innym nie udawało się przez 10 lat. E-dowód jest tylko jednym z komponentów ekosystemu cyfrowej tożsamości. Oprócz niego mamy – dedykowany do usług online – Profil Zaufany, aplikację mObywatel, czy „węzeł krajowy”, który łączy usługowe portale administracji. (…) E-dowód jest domknięciem tego systemu,” podsumował Marek Zagórski.

podobne treści